Przedłużamy życie ubrań | Agata Mikołajczyk

Masowa produkcja ubrań przez przemysł odzieżowy ma bardzo negatywny wpływ na naszą planetę. Zakłady działające w tej branży zużywają ogromne ilości wody, przyczyniają się do zanieczyszczania rzek, emitują do atmosfery duże ilości CO2. Jakość ubrań dostępnych w tzw. sieciówkach jest najczęściej bardzo niska. Kupujemy więc ubrania i w niedługim czasie pozbywamy się ich. Co sekundę wyrzuca się na wysypisko lub spala się mniej więcej jedną śmieciarkę pełną ubrań. Niestety problem produkcji nowych ubrań jest zatrważający – każdego roku aż do 85 procent tekstyliów trafia na śmietnik.

Czy można jakoś temu zaradzić? Oczywiście potrzebne są globalne zmiany, ale póki będzie popyt, zawsze będzie podaż. Co my, konsumenci, możemy zrobić? Jednym z najważniejszych kroków jest ograniczenie kupowanie nowych ciuchów. Skoro najlepiej nie kupować nowych ubrań w sklepie, to skąd pozyskiwać ciuchy? Z drugiej ręki! Coraz większym powodzeniem cieszą się zakupy w second handach i sklepach vintage – zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Perełki można upolować także na wyprzedażach garażowych. W ten trend doskonale wpisują się bezgotówkowe wymianki ciuchowe. Takie sąsiedzkie spotkania zyskują ostatnio popularność także na Bielanach.

Z inicjatywy administratorek grupy Bielany Less Waste, Beaty Niedomagały i Agaty Mikołajczyk, 25 stycznia 2020 roku miało miejsce wydarzenie „Szafing na Bielanach”. Spotkanie odbyło się dzięki nieocenionej pomocy i zaangażowaniu pani Krystyny Żebrowskiej, która jest prezesem Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej – oddział Bielany. Patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Dzielnicy Bielany, pan Grzegorz Pietruczuk. W budynku bielańskiego PKPS przy ul. Perzyńskiego 14 można było bezpłatnie wymienić się ciuchami, butami, torebkami, dodatkami. Uczestnicy wydarzenia przejrzeli wcześniej zawartość swoich szaf, wybrali ciuchy i dodatki, których już nie noszą a wciąż są w dobrym stanie i na miejscu powymieniali się z innymi uczestnikami. Do domu każdy wrócił z całkiem inną pulą ubrań, czyli nie wydając ani złotówki zyskał „nowe” ciuchy. Ubrania, które nie znalazły nowych właścicieli, zostały zewidencjowane przez Polski Komitet Pomocy Społecznej i trafią do osób potrzebujących.

Wymienianie się ciuchami to nie jedyne atrakcje Szafingu na Bielanach. Beata Niedomagała, Marta Frankowska i Agata Mikołajczyk dzieliły się swoją wiedzą na temat bardziej zielonego stylu życia. Były rozmowy o  sposobach na ograniczanie ilości generowanych odpadów, o zastosowaniu domowych środków czystości i domowych kosmetyków, o przerabianiu ubrań. Uczestnicy spotkania poznali wielorazowe alternatywy dla plastikowych jednorazówek, takie jak woreczki z firanek zamiast foliowych „zrywek” czy woskowijki zamiast folii spożywczej i jednorazowych torebek. Swoje stoisko miała także pani Małgorzata Mazurkiewicz, prowadząca punkt Lokalnego Rolnika na Młocinach. Pani Małgosia zachęcała do zapoznania się z ekologicznym asortymentem – do skosztowania były kiełbasy, kozie sery i suszone owoce.

Po bardzo pozytywnych wrażeniach z pierwszego wydarzenia, w najbliższym czasie planowane są kolejne, także w innych rejonach dzielnicy.

Kto nie mógł uczestniczyć w wydarzeniu, wciąż może podzielić się zawartością swoich szaf i szafek. Do PKPS na ul. Perzyńskiego 14 można przynosić m.in. ubrania (damskie, męskie, dziecięce), elementy zastawy stołowej, firany, koce, kołdry, zabawki, sprzęt rehabilitacyjny. Jednym słowem wszystko, co może przydać się w gospodarstwie domowym. Polski Komitet Pomocy Społecznej współpracuje z Ośrodkiem Pomocy Społecznej na Bielanach i dzięki temu wszystkie przekazane rzeczy trafiają do osób potrzebujących. PKPS czynny jest w poniedziałki, środy i czwartki w godzinach 9-13.30.

Na koniec chciałabym podzielić się bardzo miłą informacją. Założycielka grupy Bielany Less Waste, współorganizatorka Szafingu na Bielanach, Beata Niedomagała, została nominowana w kategorii Osoba Zero Waste w ogólnopolskim konkursie Puchary Zero Waste 2019. Trzymamy kciuki, aby udało jej się zdobyć pierwsze miejsce w swojej kategorii. Niech jeszcze więcej osób usłyszy, że Bielany chcą być bardziej eko.

Agata Mikołajczyk

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*