Najnowsze place zabaw na Bielanach

Plac zabaw przy Doryckiej i wielofunkcyjne urządzenie „Zamek”, które cieszy się dużym zainteresowaniem wśród dzieci.

Nadejście wiosny przyniosło najmłodszym mieszkańcom Bielan kilka niespodzianek. Pojawiły się cztery nowe place zabaw. Wyposażone w kolorowe i ciekawe zabawki kuszą dzieci i rodziców.

Nadzór nad projektem sprawował Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Dzielnicy Bielany. Nie będzie jednak przesady w stwierdzeniu, że miejsca te powstały dzięki inicjatywie zastępcy burmistrza Grzegorza Pietruczuka. – Miejsca tego typu są nie tylko strefą zabaw – ocenia Grzegorz Pietruczuk.  – Pełnią również funkcje integracyjną dla dzieci i dorosłych, bliskich i dalekich sąsiadów oraz  wszystkich mieszkańców.

Wśród nowo oddanych placów zabaw są: plac zabaw przy ulicy Dzierżoniowskiej na Młocinach, plac zabaw pomiędzy budynkami Szekspira 4 i Dantego 7 na Wawrzyszewie, plac zabaw przy ulicy Szepietowskiej na Starych Bielanach i plac zabaw przy ulicy Doryckiej na Wrzecionie, w którego powstaniu duży udział miał również wiceburmistrz Włodzimierz Piątkowski.

Pierwszy z placów, znajdujący się na Młocinach jest zlokalizowany w kameralnym, uroczym i cichym miejscu. Lokalizacja taka zachęca do odpoczynku i zabawy. Znajdują się tam takie urządzenia jak: huśtawka podwójna, karuzela z kierownicą, sześciokąt wielofunkcyjny „Małpi Gaj”, zestaw ze zjeżdżalnią, huśtawka wagowa, bujak sprężynowy, „Lokomotywa” i piaskownica z bali. Stara nawierzchnia została wymieniona na bezpieczną, poliuretanową, ozdobioną rysunkiem sowy. Położono również135 m2 trawy z rolki oraz ułożono chodniki z kostki. Całość zrealizowana została za kwotę 143 910 zł. Lokalizacja placu zabaw wśród zieleni, w spokojnym otoczeniu, z dala od ruchu ulicznego, czyni z tego miejsca jedno z najbardziej relaksujących na Bielanach.

Plac zabaw przy Dzierżoniowskiej – urokliwe, spokojne miejsce otoczone zielenią.

Kolejny plac zabaw przekazany dzieciom do zabawy znajduje się na Wawrzyszewie. Jest to obiekt stworzony praktycznie od nowa, chociaż w starej lokalizacji. Jego powierzchnia wynosi 1 264 m2. Wykonano nowe nawierzchnie oraz ciągi piesze. Położono także trawę z rolki. Wymieniono stare ogrodzenie na stalowe z trzema furtkami. Dzieci mogą korzystać z: urządzenia wielofunkcyjnego z dwoma zjeżdżalniami, kocim grzbietem, wejściem wspinaczkowym, mostem z barierami, panelami, rurą strażacką i grą kółko i krzyżyk, domku dla dzieci z dwoma wieżami, zjeżdżalnią, przejściami, ławeczkami, ścianką linową i grą kółko i krzyżyk, 5 szt. huśtawek (w tym huśtawek tradycyjnych, kubełkowych – dla maluchów, wahadłowych i typu bocianie gniazdo), 2 szt. podwójnych sprężynowców, 2 szt. bujaków, karuzeli z siedziskiem, karuzeli z poręczami, zamykanej piaskownicy. W sumie jest to duży bardzo nasłoneczniony plac zabaw. W pobliżu brak jest dużych drzew dających cień, dlatego należy pamiętać o zaopatrzeniu się w napoje. Koszt jego realizacji, wynoszący 292 843 zł, został sfinansowany z Budżetu Partycypacyjnego (wniosek złożyła p. Małgorzata Obtułowicz).

Plac zabaw przy Szepietowskiej dostosowany jest do potrzeb zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Plac zabaw przy ul. Szepietowskiej (osiedle Stare Bielany) to następny, przekazany do użytku plac o dość nietypowym kształcie – wydłużonego prostokąta, zlokalizowanego wzdłuż budynku Szepietowska 2. Jest to obiekt  niestandardowy. Oprócz zabawek dla dzieci postawiono tu również urządzenia fitness, przeznaczone dla osób starszych. Są to: talerze wspomagające różne ćwiczenia dłoni i palców, podwójny biegacz – stymulujący chód oraz tzw. koordynator wysoki do ćwiczeń mięśni górnej części ciała (barków, pleców). Znalazła się tu także ławka z rowerkiem i tablicami do ćwiczeń pamięci. Ponieważ jest to plac kompleksowo zaspakajający potrzeby użytkowników zadbano także o kącik wypoczynkowo-piknikowy ze stołami i ławkami. Ogrodzono rabaty, na których nasadzono: 3 cisy ,4 żywotniki, 56 śnieguliczek, 60 barwinków, 25 bukszpanów, 15 czosnków olbrzymich, 26 funkii, 15 szałwii omszonych. Cały plac przypomina plażę, ponieważ zabawki są usytuowane na piaskowym, naturalnym podłożu i dzieci mogą bawić się tu boso. Nowa, poliuretanowa nawierzchnia znajduje się tylko pod koszem do koszykówki. Koszt budowy placu zabaw wyniósł 195 860 zł.

Plac zabaw na Wawrzyszewie, pomiędzy budynkami Szekspira 4 i Dantego 7.

Czwarty z oddanych placów zabaw znajduje się przy ulicy Doryckiej na Wrzecionie. Należy dodać, że przed przystąpieniem do budowy usunięto nawierzchnię asfaltową i nawierzchnię z płyt chodnikowych. Całą powierzchnię (548 m2) podzielono na dwie strefy: zabawową – z ogrodzeniem panelowym oraz strefę zieleni (103 m2) – na zewnątrz ogrodzenia. Na poliuretanowej, wylewanej nawierzchni znalazły się seledynowe, wielofunkcyjne urządzenia zabawowe, kolorystycznie dopasowane do budynku w tle. Są to: zestaw wielofunkcyjny „Zamek” – urządzenie drewniane z dwoma wieżami, mostkami i spiralną zjeżdżalnią, drabinkami i płytą wspinaczkową, przeznaczony dla dzieci w wieku 3-14 lat, zestaw wielofunkcyjny dla dzieci młodszych (1 rok +), drewniany, zawierający schodki, pomosty, dwie wieżyczki z dachami. Pozostałe, mniejsze, kolorowe zabawki to: linarium obrotowe, huśtawka potrójna (z trzema różnymi zawiesiami: tradycyjnym, kubełkowym i orlim gniazdem), bujak sprężynowy pojedynczy, bujak sprężynowy dla dwóch osób. Plac wyposażono także w  ławki, kosze na śmieci i tablicę z regulaminem. Wysoki koszt realizacji obiektu (499 074 zł) wynika z tego, że na całej powierzchni placu zabaw wykonano nawierzchnię poliuretanową – bardzo bezpieczną, estetyczną, ale drogą.

Powodów do zadowolenia najmłodsi mieszkańcy Bielan mają jednak sporo. Przybywa miejsc do zabawy. Są one też coraz bardziej estetyczne.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*