Mieszkańcy nie zgadzają się na molocha przy Żeromskiego 17

Budynek miałby powstać m.in. w miejscu dawnej poczty przy Żeromskiego 17, która przed kilkoma tygodniami została wyburzona wraz z innymi budynkami przy skrzyżowaniu Żeromskiego z Perzyńskiego (zdjęcie archiwalne, fot. Krystian Lisiak)

Mieszkańcy wyrazili zdecydowany sprzeciw wobec planów budowy przeskalowanego budynku przy Żeromskiego 17. Mieszkańcy protestują i zbierają podpisy pod wnioskiem zmierzającym do zatrzymania inwestycji do czasu uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla osiedla Słodowiec. W akcję włączyło się stowarzyszenie Razem dla Bielan.

Budynek stanąć ma na miejscu m.in. dawnej poczty. Wyburzono już stare budynki wraz z garażami, które znajdowały się na tyłach poczty. Tak wielka przestrzeń każe przypuszczać, że budynek, który może tu stanąć nie będzie miał wiele wspólnego z udostępnianymi przez dewelopera wizualizacjami i będzie przeskalowany. Okoliczni mieszkańcy uważają, że kubatura projektowanego budynku wykracza znacznie poza ramy zasad dobrego sąsiedztwa. Protest mieszkańców oraz wniosek o wstrzymanie procesu inwestycyjnego do czasu uchwalenia mpzp popiera stowarzyszenie Razem dla Bielan koordynujące akcję zbierania podpisów pod petycją sprzeciwiającą się budowie, która może być sprzeczna z postanowieniami będącego na ostatnim etapie procedowania planu miejscowego.  Petycja skierowana  została do dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy. – Projekt planu miejscowego dla osiedla „Słodowiec” podkreśla zakaz stawiania w tym miejscu budynków dysharmonizujących z istniejącym układem urbanistycznym. Deweloper może mimo to skorzystać z faktu, że nie został jeszcze uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – wskazuje przewodniczący stowarzyszenia Razem dla Bielan Grzegorz Pietruczuk. – Nie wydaje się jednak, aby pośpiech w tym przypadku był rozsądnym rozwiązaniem. Podobne oczekiwania mają mieszkańcy. Liczą, że nie zostanie wydane pozwolenie na budowę do czasu uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla osiedla Słodowiec.

Podpisy zbierane były zarówno online, jak i przez mieszkańców najbliższych okolic. Mieszkańcy wzajemnie się motywowali i zbierali podpisy w klatkach, wśród swoich sąsiadów – informuje zaangażowania w zbieranie podpisów Monika Szadkowska ze stowarzyszenia Razem dla Bielan. – Pod petycją podpisało się niemal tysiąc mieszkańców, którzy nie zgadzają się na postawienie budynku dysharmonizującego z okoliczną zabudową. Biorąc pod uwagę, że opracowanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest już w końcowej fazie nikomu nie powinna zaszkodzić mała zwłoka. Podpisani pod wnioskiem mieszkańcy podkreślają, że będzie to dobry test na wsłuchiwanie się w opinie mieszkańców przez władze miasta.

Władysław Adamski

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*