Upamiętnijmy Krystynę Sienkiewicz!

Mówisz: Kochana!, ja ci mówię: Mój kochany!, i tak chodzimy i na przełaj, i na w skos, a w tej ulicy, która biegnie na Bielany, jest tyle świateł, jakby Chopin nucił coś…” – śpiewała nasza nieodżałowana sąsiadka Krystyna Sienkiewicz. Dziś przypada pierwsza rocznica jej śmierci.

Pamiętać ją możemy z dużego ekranu m.in. z roli Janki w „Lekarstwie na miłość”, szeregowego Anieli z „Rzeczpospolitej Babskiej” oraz seriali „Rodzina Leśniewskich” czy „Rozalka Olaboga”, wyjątkowo utalentowana występowała na deskach warszawskich teatrów: Ateneum, Rozmaitości, Syrena, Na Woli, Rampa oraz w Teatrze Polskim w Poznaniu. Bawiła nas pojawiając się programie Kabaretu Starszych Panów czy będąc jedną z gwiazd programów kabaretowych Olgi Lipińskiej. Jej spuścizna to nie tylko przyjemność dla oka, ale również dla ducha i umysłu, z dyskografii: Kiedyś byłam lalką – 2002, z twórczości literackiej: „Haftowane gałgany”, „Cacko” i „Skrawki”.

Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a nam na Bielanach… znana jako Sąsiadka z ulicy Płatniczej, gdzie w piwnicy swego domu użyczyła Żoli­borskiemu Zespołowi Społeczno-Chary­taty­wnemu miejsce na stworzenie restauracji. Zespołowi, który zajmuje się biednymi i wykluczonymi – część dochodów restauracji przekazywana była na cele charytatywne. Wydarzenia zaś organizowane na miejscu to często spotkania dla seniorów, w tym także wigilijne i wielkanocne spotkania dla najbiedniejszych.

Historia Bielan, to również osoby, które ją tworzą – a taką bez wątpienia była Krystyna Sienkiewicz. I tą lokalną historię należy pielęgnować, dlatego też My mieszkańcy chcemy, aby upamiętnić naszą Sąsiadkę na ulicy Płatniczej tablicą pamiątkową.

W najbliższych miesiącach będziemy informować o tym w jaki sposób chcemy to osiągnąć!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*