Petycja przeciwko zamknięciu Oddziału Chirurgicznego dla Dzieci w Szpitalu Bielańskim

Stowarzyszenie Razem dla Bielan popiera petycję załogi Oddziału Chirurgicznego dla Dzieci Szpitala Bielańskiego przeciwko likwidacji oddziału. Tekst petycji znajduje się poniżej. Zachęcamy do jej podpisania!

Szanowni Państwo,

Rada społeczna Szpitala Bielańskiego na posiedzeniu 29 maja 2017 roku podjęła decyzję o likwidacji Oddziału Chirurgicznego dla Dzieci. Jest to kolejna próba likwidacji tego oddziału. Poprzednią podjęto pół roku temu, ale dzięki głośnemu protestowi mieszkańców, a także wsparciu m.in. Rzecznika Praw Dziecka, Krajowego i Wojewódzkiego Konsultanta w dziedzinie Chirurgii Dziecięcej oraz Rady Dzielnicy Bielany i części Zarządu Dzielnicy, udało się oddział obronić. Niestety nie na długo.

Zamknięcie oddziału będzie miało fatalne skutki dla dzieci zamieszkałych nie tylko na terenie Bielan, ale także w sąsiednich dzielnicach oraz miejscowościach położonych na północ i północny zachód od Warszawy (przyjeżdżają tu po pomoc dzieci z Bemowa, Białołęki, Legionowa, Jabłonny, Chotomowa, Nowego Dworu Maz., Nieporętu, Serocka, Sochaczewa, Grodziska Maz. i innych miejscowości).

Oddział ten zajmuje się na co dzień leczeniem planowym chorób dotykających znaczną część populacji dziecięcej. Świadczy też całodobowo opiekę w ramach ostrego dyżuru w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.

Jest to jedyny szpital w północnej części powiatu warszawskiego posiadający zarówno oddział pediatryczny, jak i chirurgiczny, zaplecze neurochirurgiczne, gastroenterologiczne, laryngologiczne, ginekologiczne i możliwość przeprowadzenia pełnej diagnostyki, w tym tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. W oddziale chirurgicznym dla dzieci wykonuje się ok. 1000 zabiegów operacyjnych rocznie, hospitalizuje ok. 1600 pacjentów. W Oddziale Ratunkowym konsultuje się rocznie 13 000 małych pacjentów chirurgicznych.

Likwidacja oddziału oznacza dla rodziców konieczność szukania pomocy dla dziecka w innych, bardziej odległych szpitalach, co potencjalnie stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Wydłużeniu ulegnie czas oczekiwania na przyjęcie w pozostałych SOR-ach i izbach przyjęć oraz na wykonanie zabiegów planowych w innych placówkach.

W związku z powyższym zdecydowanie sprzeciwiamy się planom zamknięcia Oddziału Chirurgicznego dla Dzieci w Szpitalu Bielańskim w Warszawie.

Lekarze i pielęgniarki Oddziału Chirurgicznego dla Dzieci Szpitala Bielańskiego

> PODPISZ PETYCJĘ TUTAJ <

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*