Zazieleniamy Bielany

19 marca Stowarzyszenie Razem dla Bielan przeprowadziło przy stacji Metro Slodowiec, akcję pod hasłem „Zazieleniamy Bielany”, której celem było podzielenie się z Mieszkańcami Bielan sadzonkami sosny. Jest to kolejne, po Zielonym Monitorze, działanie na rzecz budowania dzielnicy biologicznie różnorodnej, estetycznej, przyjaznej dla zdrowia – po prostu zielonej.

W chłodny, niedzielny poranek, aktywiści Razem dla Bielan rozdali w ciągu niecałych 2 godzin ponad 1000 sadzonek. Wśród osób, które przekazywały Mieszkańcom młode drzewka byli również Wiceburmistrzowie Bielan Grzegorz Pietruczuk i Włodzimierz Piątkowski oraz Radna Warszawy Paulina Piechna-Więckiewicz. Akcja przyciągnęła tłumy ludzi, którzy sami mówili, że przyjechali specjalnie po sadzonki i niestraszna była im kiepska tego dnia pogoda. Pomysł Razem dla Bielan spotkał się z niezwykle entuzjastycznym odzewem. Wiele spośród obdarowanych sadzonkami osób, zamieszczało w internecie zdjęcia swoich drzewek, posadzonych w domowych doniczkach. To jasny dowód na to, że idea zazielenienia Bielan jest wspólna nam wszystkim.

Warto przypomnieć, że samo wydarzenie było odpowiedzią na obowiązującą od 1 stycznia 2017 r. znowelizowaną ustawę o ochronie przyrody, która dała przyzwolenie na degradację środowiska w skali ogólnokrajowej, a urzędom zajmującym się ochroną środowiska odebrała możliwość prowadzenia inwentaryzacji wycinanych drzew i przeprowadzania efektywnej kompensacji przyrodniczej. Problemy wynikające ze znowelizowanej ustawy nie ominęły niestety Warszawy Bez wymogu wydania pozwolenia, w stolicy wycięto już setki drzew. Akcja „Zazieleniamy Bielany” oraz Zielony Monitor to pierwsze spośród planowanych działań naprawczo-edukacyjnych, podjętych przez Stowarzyszenie Razem dla Bielan. W najbliższych tygodniach planujemy rozszerzenie działań na rzecz ochrony środowiska w naszej dzielnicy.

Już dziś mamy dobrą wiadomość dla Mieszkańców, którzy w marcu nie mieli możliwości zdobycia swojej sadzonki. Kolejna edycja akcji „Zazieleniamy Bielany” odbędzie się w kwietniu, a tym razem do wyboru będzie kilka gatunków roślin. O dokładnym terminie będziemy informować na profilu Facebookowym Razem dla Bielan. Liczy się każde zasadzone drzewko!

Zdjęcia z akcji:

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*