Rusza Zielony Monitor!

Nie godzimy się na rzeź drzew w Warszawie! Po bulwersującej wycince drzew m.in. sprzed Urzędu Dzielnicy Śródmieście, z ulicy Stalowej czy z głównej alei Ogrodu Zoologicznego uruchamiamy bielański #zielonymonitor!

Jako stowarzyszenie Razem dla Bielan i bielańska społeczność zorganizowaliśmy w dzielnicy projekt #zielonymonitor w związku z masową wycinką drzew w oparciu o znowelizowaną ustawę. Sytuacja jest warta nagłośnienia zwłaszcza w kontekście zanieczyszczenia powietrza w Warszawie, a drzewa jak wiadomo to dla nas jeden istniejący warunek pełniący tę funkcję izolacyjną. Mamy nadzieję, że wzorem naszej dzielnicy inne warszawskie dzielnice również uruchomią taki monitoring społeczny i będziemy mogli na bieżąco inwentaryzować, kontrolować stan drzew w Warszawie – mówił Krystian Lisiak ze stowarzyszenia Razem dla Bielan w rozmowie z Warszawą w Pigułce.

System przyrodniczy w mieście pełni wiele istotnych funkcji i jest wyjątkowo ważny! Drzewa są naszym naturalnym kapitałem, pełnią funkcję izolacyjną na co składa się m.in.: ograniczenie zanieczyszczeń, sekwestracja dwutlenku węgla, łagodzenie ekstremów temperatury i efektów tzw. „miejskiej wyspy ciepła”, ograniczenie hałasu czy retencja wód opadowych. Ignorowanie roli przyrody w mieście zwłaszcza w sytuacji coraz częstszego przekraczania dopuszczalnych norm stężeń zanieczyszczeń w powietrzu jest przejawem bezmyślności, której efekty będziemy odczuwać jeszcze przez wiele lat!

Jeśli widzisz wycięte drzewa – zrób zdjęcie i prześlij z adresem na skrzynkę facebookową lub na maila: razemdlabielan@gmail.com – sprawdzimy czy wycinka odbyła się legalnie!

Przykłady wycinki o której poinformowali nas dotychczas mieszkańcy:

Dlaczego warto troszczyć się o drzewa?

 

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*